Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Celem Klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.
Dyskusyjny Klub Książki to miejsce, w którym rozmawia się o książkach, wymienia literackie poglądy i konfrontuje gusta. Bo rozmowa jest przedłużeniem przyjemności lektury.
Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne, a organizatorzy zapewniają ciekawą lekturę i miłą atmosferę.

czwartek, 25 października 2012

Filia 2 - DKK dla niepełnosprawnych

Dnia 18 października br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki publicznej w Pabianicach odbyło się 26 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, na którym gościłyśmy jedenaście osób – podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutami.
Mieliśmy zamiar dokończyć omawianie trzech książek p. Grzegorza Kasdepke, których lekturę rozpoczęliśmy na wrześniowym DKK, ale postanowiliśmy, jednak „dać szansę” innemu autorowi, zwłaszcza, jak w tym przypadku, bardzo znanemu i znakomitemu, wobec czego czytaliśmy i omawialiśmy książkę p. Marii Kownackiej, z serii „Razem ze słonkiem”, „Szaruga jesienna”.
Na szczęście, co klasyka, to klasyka, zwłaszcza dobra klasyka, w związku z czym klubowa lektura bardzo przypadła do gustu naszym niepełnosprawnym gościom. Podobał im się sposób, w jaki autorka opisała zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią - jak do zimy przygotowują się zwierzęta, co dzieje się w lesie, na polu, w ogrodzie, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, by tam przezimować, a które zostają w Polsce, jak można w tę trudną porę roku, jaką jest nadchodząca zima, pomóc zwierzętom i roślinom, które przecież odlecieć nie mogą i wiele, wiele innych równie ważnych spraw, związanych z późną jesienią i zimą.
Autorka wprawdzie wiele, bardzo istotnych spraw, w swojej książce dokładnie, wyczerpująco i w interesujący sposób, opisała, ale całkiem sporą ilość przykładów podali na spotkaniu także sami klubowicze, którzy, jak się okazało, naprawdę bardzo dużo na tenże temat wiedzieli. Na wyścigi opowiadali, co wiedzą o przedstawionych w książce zjawiskach, zwierzętach, roślinach, no i, oczywiście, jako wyrobieni klubowicze – czytelnicy, podawali całą masę sytuacji podobnych książkowym, z własnych doświadczeń.
Rozmowa toczyła się żwawo, bez najmniejszych problemów, a przy okazji w fajny, dowcipny sposób, było nam więc, na tym październikowym spotkaniu, bardzo miło i wesoło. A ponieważ nasi niepełnosprawni goście, tak pięknie i aktywnie postarali się włączyć w klubową dyskusję, więc na kolejnym DKK, które odbędzie się 22 listopada o g. 10.00, dokończymy, jak prosili, czytanie i omawianie trzech książek p. Grzegorza Kasdepke, z wrześniowego DKK: „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”, „Słodki rok Kuby i Buby” oraz „Dziwne przypadki bajkopisarza”, bo jednak mimo naprawdę dużej dawki sympatii, jaką darzą wielu autorów, to p. Kasdepke jest ich ulubionym pisarzem i, jak na razie, jest to nieuleczalne... I oby tak zostało!